Konferencje

Trudny szef – cz. 2

Trudny we współżyciu szef jest koszmarem pracownika. Oczywiście każdy z nas jest inny i nie zawsze udaje nam się nadawać na tych samych falach. Są jednak przełożeni, których śmiało można określić mianem piekła z rodem.

Krok czwarty to określenie swojego terytorium. Nie pozwól szefowi na wszystko. Jasno określ i zaznacz swoje terytorium. Oprócz tego, że jesteś pracownikiem który pod niego podlega jesteś również żywym człowiekiem, który ma swoje prawa i obowiązki. Możesz a nawet powinieneś żądać ich przestrzegania. Jeśli szef podnosi na ciebie głos bez powodu powiedz mu otarcie, że nie życzysz sobie tego. Jeśli zmusza ci do brania nadgodzin lub zawala obowiązkami, które do ciebie nie należą masz prawo odmówić ich wykonania. Jeśli wahasz się między tym co ci wolno a co nie zapoznaj się z kodeksem pracy. Szczegóły najdziesz na:https://sjp.pwn.pl/slowniki/Kodeks%20pracy.html

Krok piąty to próba nawiązania relacji. Nawet jeśli twój szef jest urzeczywistnieniem wszystkich twoich koszmarów warto dać mu szansę. Próby naprawienia relacji z przełożonym są trudne. Należy wykazać się dużym poczuciem taktu, umiejętnościami interpersonalnymi, a czasami i sprytem. Z pewnością należy odrzucić uprzedzenia i wyzbyć się negatywnych emocji.

Opisane przez nas kroki stanowią jedynie propozycje. Sam ocenisz które kroki warto podjąć. Jeśli sytuacja jest beznadziejna pozostaje Ci szukanie nowej pracy.