Konferencje

Trudny szef – cz.1

Ukończyłeś studia. Po kilkuset rozesłanych mailach z CV i kilkudziesięciu rozmowach kwalifikacyjnych dostajesz wymarzoną pracę. Przynajmniej tak ci się wydaje. Niestety okazuje się że rzeczywistość daleka jest od ideału. Powód? Trudny szef. Chcesz jednak utrzymać posadę za wszelką cenę. Chcesz pokazać, że jesteś profesjonalistą. Jak radzić sobie w trudnych kontaktach z bezpośrednim przełożonym?

  1. Krok pierwszy to ocena sytuacji. Postaraj się obiektywnie spojrzeć na zachowanie przełożonego oraz stosunki jakie was łączą. Jeśli emocje są zbyt silne poproś o ocenę kogoś z innego działu. Może okazać się, że uczucia jakie żywisz do przełożonego (np, strach, złość, żal) są nieuzasadnione a cała sytuacja jest przez Ciebie wyolbrzymiana. Każdy z nas jest tylko człowiekiem. Każdy może mieć zły dzień czy cięższy okres w życiu. Zainteresuj się sytuacją szefa. Być może to równy facet, tyle że przechodzi trudny czas.
  2. Krok drugi to ocena siebie. Wypisz na kartce swoje cechy jako pracownika. Poproś osobę, którą uważasz za autorytet w pracy o ocenę swoich kompetencji zawodowych. Jeśli masz sobie coś do zarzucenia skoryguj to. Być może to sprawia, że szef cie nie docenia i nie liczy się z twoim zdaniem. Jeśli jesteś świetny w tym co robisz zdobędziesz w ten sposób bezcenną rzecz – pewność siebie. Pracownik, który zna swoją wartość jest w stanie asertywnie podejść do najtrudniejszej sytuacji w jakiej postawi go szef.
  3. Krok trzeci to poznanie swoich praw. Od dawna mówiłeś przełożonemu o planach wyjazdu na majówka w górach, spełniłeś wszystkie wymogi i otrzymałeś zgodę na urlop lecz on w ostatniej chwili zatrzymuje Cie w pracy? Zachowaj zimną krew i nie zgadzaj się. Skoro wywiązałeś się z obowiązku w stosunku do firmy to ona musi przestrzegać twoich praw. Nikt, a zwłaszcza szef nie może sobie pozwolić na to by to kwestionować. Oczywiście bywa i tak, że firma ściąga Cie z urlopu lub odmawia ci urlopu ze względu na wyjątkową sytuację. W takim wypadku jednak możesz liczyć na rekompensatę – zwrot zaliczki wpłaconej w hotel w górach.