Szkolenia

Szkolenie i co dalej?

naukaSzkolenia są kosztowne. Cieszą się jednak sporym zainteresowaniem. Pracodawcy decydując się na ich organizację wierzą, że wiedza zdobyta przez pracownika na szkoleniu przyczyni się do rozwoju firmy oraz wykorzystana będzie w jej codziennym życiu. Tak wygląda sytuacja idealna. Zycie jest jednak życiem i niejednokrotnie pracownicy traktują wyjazd na kilkudniowe szkolenie jak płatny urlop. Co może zrobić pracodawca aby sprawdzić czy wykorzystał on daną mu szansę oraz jak może się upewnić, że wiedza przez niego zdobyta zostanie w firmie?

Pracodawca wysyłając Cie na szkolenie może oczekiwać od Ciebie przedstawienia przebiegu szkolenia i zaprezentowania nowo nabytych umiejętności i/lub nowo zdobytej wiedzy. Oczywiście chodzi tu o konkret, które mogą przyczynić się do poprawy pracy Twojej, Twojego działu lub całej firmy. Kolejnym rokiem jaki może podjąć to poprosić Cie o zaprezentowanie tej wiedzy przed szerszym gronem osób zainteresowanych tym tematem. Wystąpienie przed kolegami z działu może być stresujące nie ulega jednak wątpliwości, że zdobyta wiedza powinna zostać przekazana innym osobą w firmie. Pracodawca nie może pozwolić sobie na utratę cennej wiedzy wraz z odejściem jednego pracownika. Takie spotkanie nie może trwać dłużej niż 1 dzień.  Spotkaniu przewodzić powinien kierownik działu. Po Twoim wystąpieniu,  każdy z uczestników może mieć możliwość wypowiedzenia się na temat tego co sądzi o zdobytej przez Ciebie wiedzy oraz jakie on chciałby wprowadzić udogodnienia w swojej pracy, w jej kontekście. Debata powinna być żywa, gdyż zmiany dotyczyć będą pracy wszystkich. Po dojściu do porozumienia wyznaczone powinny być konkretne zadania i przydzielone konkretne obowiązki. Kierownik działu wspierać powinien swoich podwatowanych w realizacji wyznaczonych celów. W przeciwnym razie efekt z szkolenia będzie żaden.

Co ambitniejsi pracownicy wykorzystują swój prywatny czas np. wczasy z dziećmi na to by we własnym zakresie odbyć szkolenie specjalistyczne.  Jeśli firmę na to nie stać, powinno stać Ciebie. Potraktuj to jako Twoją inwestycję w samego siebie, która może zaowocować awansem lub zmianą firmy na lepszą. Specjaliści są bardzo puszkowani na rynku pracy. Wyjazd na takie konferencje w górach połączone z wypoczynkiem jednocześnie pozwoli Ci zabłysnąć w swoim środowisku pracy.